Sounds

546 نتيجة / صفحة 1 من 61


Background
Sınır Etkisi
1
play_arrow
share playlist_add
close
  • 1

حقوقي

”Bugün tarihi bir gün!” Sığınma ve Göç Anlaşması | Sınır Etkisi

pod04 مايو 23, 2024

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, düzensiz göçün önlenmesi amacıyla daha sıkı önlemler içeren yeni Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı. Anlaşma, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu AB üyesi olmayan geçiş ülkeleri ile ortaklıkların güçlendirilerek yasa dışı göçün önlenmesini de içeriyor. İnsan hakları kuruluşlarına göre, yeni anlaşma çok sayıda sığınmacının Türkiye ve Tunus gibi “geçiş ülkelerine” geri gönderilmesine yol açacak.
حي القابون.. غازي النابلسي | ذاكرة سورية 133
ذاكرة سورية
1
play_arrow
share playlist_add
close
  • 1

اجتماعي

حي القابون.. غازي النابلسي | ذاكرة سورية 133

pod 01 مايو 11, 2024

حي القابون ينبسط على كتف دمشق ببساتينه المليئة بالخضراوات والفواكه، يتمتع أهله باكتفاء ذاتي كبقية المناطق التي تجاوره. ضيفُنا، غازي النابلسي، أخذنا بذاكرته إلى ما تنتجه حقول القابون، وما يصنعه أهل الحي من خيراتها. 
Sınır Etkisi
4
play_arrow
share playlist_add
close
  • 4

اجتماعي

Göçmen Olmak Cesaret İster | Sınır Etkisi

pod04 مايو 9, 2024

Göç etmenin hem kişisel hem de toplumsal yüzlerce sebebi olabilir. Öte yandan çoğu kez göçü tetikleyen yalnızca bir neden olmaz. Çünkü kişinin yaşam alanını değiştirme gibi bir karar alabilmesi buna yönelmesini gerektirecek bir sürecin varlığını mecbur kılar. Eğer bulunduğunuz bölge göç etmek istediğiniz yer ile benzer koşullara sahip olsaydı muhtemelen gitmeyi aklınızdan bile geçirmezdiniz. Dolayısıyla göçün temeldeki nedenleri farklı olabilir ancak konu hep aynı yöne çıkar: daha iyi bir yaşam sürme arzusu. Deneyimlemediğimiz bir konu hakkında yargıda bulunmak yerine insani bir çerçevede anlayış arayışına odaklanmak daha doğru olabilir.
Sınır Etkisi
5
play_arrow
share playlist_add
close
  • 5

توثيقي

Kızıl Saçlı Kız “Ben daha iyi bir nişancıyım!” | Sınır Etkisi

pod04 مايو 2, 2024

Hannie Schaft, İkinci Dünya Savaşı'nın büyük bölümünde sayısız Yahudi'nin hayatını kurtardı, Hollanda direnişi için hayati derecede mühim bilgiler topladı ve Nazilerle birlikte onların Hollandalı işbirlikçilerine de suikast düzenledi. Bir direniş savaşçısı olarak olağanüstü geçmişi, ona Nazilerin en çok arananlar listesinde “kızıl saçlı kız” olarak bir yer kazandırmayı başarmıştı.
جسر الشغور - ذاكرة سورية 131
ذاكرة سورية
4
play_arrow
share playlist_add
close
  • 4

اجتماعي

جسر الشغور.. سليمان عبد القادر | ذاكرة سورية 131

pod 01 أبريل 27, 2024

البشيرية، قرية صغيرة في شمال شرقي جسر الشغور، تلك المنطقة التي عرفت في سوريا بأرض الذهب الأبيض والأصفرِ، بمساحاتها الشاسعة وإنتاجها الوفير. من ذكرياته في الدراسة والتدريس، يستهل ضيفنا، سليمان أحمد عبد القادر، الحديث عن قريته قبل أن يتوسع في واقع المنطقة الزراعي والاقتصادي، وعادات أهلها وطباعهم.
Sınır Etkisi
2
play_arrow
share playlist_add
close
  • 2

اجتماعي

Dünya Çocuklarının Milli Bayramları – Ula Suleiman | Sınır Etkisi

pod04 أبريل 25, 2024

‘’ Ulus, bir ruh, zihinsel bir ilkedir. Bu ilkeyi oluşturan aslında tek ve aynı olan iki şeydir. Biri anıların korunması, diğeriyse güncel geçerliliği olan bir anlaşma olan beraber yaşama arzusudur… O zaman bir ulus, geçmişte yapılmış ve gelecekte yapılmaya hazır özverilerle desteklenen, özel bir akrabalık duygusuna sahip genişletilmiş bir topluluktur. Ulus, bir geçmiş farz eder, ama geçmiş somut bir gerçek üzerine kurulmuştur: Bu somut gerçek anlaşabilme yani hep birlikte iyi bir yaşam devam ettirme arzusudur. ‘’ diye okumuştum bir makalede.. Bu ulusçuluk düşüncesine katılarak, bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesi ile göçmen çocukların gittikleri ülkelerde uyum sağlamaya çalıştığı süre içerisinde ülkelerin milli ve dini bayramlarını benimsemesi ve tanımasını konuşuyoruz.